Aktuality

Vyhledávání v katalogu dřevostaveb - bungalovy, s podkrovím

Užitná plocha
- m2
Typ
Cena na klíč
-
Dispozice
Úvodní stránka » Aktuality » Prodej nemovitosti s realitní kanceláří: Exkluzivita

Prodej nemovitosti s realitní kanceláří: Exkluzivita

6.4.2011 - Co je to exkluzivní smlouva či exkluzivita při prodeji nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře? Přinášíme rady, kdy k exkluzivitě přistoupit a na co si dát pozor, aby se nestala přítěží v prodeji nemovitosti.

Exkluzivita aneb Kdy se RK (ne)upsat k výhradní smlouvě

Díky radám v článku Výběr realitní kanceláře směřujeme k tomu, abychom nabízeli nemovitost pouze u společnosti s dobrými referencemi a kvalitním právním zázemím. Je proto zcela nevhodné spolupracovat s jakoukoli realitní kanceláří, která se nám ozve na náš soukromý inzerát, aniž bychom si ji důkladně prověřili.

Pro začátek doporučujeme spolupracovat při prodeji pouze s jednou vybranou společností. Jestliže Vás bude její makléř ihned manévrovat k podpisu exkluzivní smlouvy a bude tvrdit, že pouze tak Vám nabídne 100% svých služeb a jinak s Vámi nebude spolupracovat, nebyl Váš výběr společnosti správný. Dobrá realitní kancelář Vám poskytne plné penzum svých služeb, aniž by Vás omezovala sepsáním exkluzivní smlouvy. Před tou je totiž třeba mít se na pozoru.

Co je exkluzivita, exkluzivní smlouva?

Exkluzivní smlouva je závazek majitele nemovitosti, že k prodeji pověřuje na určitou či neurčitou dobu výhradně realitní společnost XX. Co to znamená? Že nemůžete prodejem pověřit jinou kancelář v případě, že nebudete se službami XX spokojeni nebo pokud najdete kupce pro Vaši nemovitost sami.

Přitom exkluzivita není vždy na místě a stejnou funkci vykoná smlouva nevýhradní (neexkluzivní) nebo pouhá oboustranná důvěra. Tři měsíce spolupracujte pouze a jenom s jednou kanceláří. Pokud za tuto dobu nemovitost kancelář prodá, vše se povedlo skvěle a velmi rychle.
Pokud k prodeji nedojde, zhodnoťte, kolik prohlídek se zájemci Váš makléř v nemovitosti vykonal a zda jste spokojeni s jeho jednáním. Pokud se setkáte s neseriózností, obraťte se na jinou společnost. V případě, že je vše v pořádku, zvažte snížení ceny nemovitosti a dohlédněte na aktuálnost prezentace nemovitosti.

Jestliže s prodejem nespěcháte a jste se službami makléře spokojeni, není prozatím důvod nic měnit. Pokud je ale prodej urgentní, přizvěte ke spolupráci druhou realitní kancelář. Dbejte na to, aby makléři inzerovali nemovitost se stejnou cenou a se stejnými údaji o podmínkách prodeje. Jestliže toto nedodrží, nebojte se spolupráci ukončit.

 

Nesprávná cesta - jedna nemovitost a více realitních kanceláří

Často se setkáváme s majiteli, kteří svou nemovitost prodávají prostřednictvím více kanceláří. Na jednom realitním serveru pak vidíte tutéž nemovitost prezentovanou několikrát, za různé ceny a s různými údaji. Taková nemovitost působí na případné zájemce velmi nedůvěryhodně a připomíná spíše koňský handl o výši provize. Konzervativní obchod se statisícovými a nejčastěji milionovými objekty vyžaduje strategii, a proto jsou dvě spolupracující společnosti maximum (více na téma Důsledky spolupráce s více RK).

K exkluzivitě lze přistoupit, pouze pokud již máte se společností dlouhodobě dobré zkušenosti. V ostatních případech bychom ji nedoporučili uzavřít, neboť se od různých kanceláří stává prostředkem manipulace a zneužití klienta, neboť je pro klienta méně či více skrytě nevýhodná a nevyvážená. To se týká zejména smluvních ujednání o pokutách, popř. je ve smlouvě takzvaná rozhodčí doložka.

 

KODEX REALITY s.r.o. - Vaše kancelář pro reality Hradec Králové a okolí

Máte otázky? Obraťte se na nás, vše Vám rádi vysvětlíme.
info@kodex-reality.cz, tel. 775 574 444

 

 

KODEX REALITY s.r.o.

Machkova 587
500 11 Hradec Králové

budova Fomei
(+420) 737 346 412
info@kodex-reality.cz

Sledujte nás

Dokumenty ke stažení

Specifikace vybavení domů 2023