Aktuality

Vyhledávání v katalogu dřevostaveb - bungalovy, s podkrovím

Užitná plocha
- m2
Typ
Cena na klíč
-
Dispozice
Úvodní stránka » Aktuality » Výběr realitní kanceláře - jak najít tu pravou?

Výběr realitní kanceláře - jak najít tu pravou?

15.2.2011 - Chcete prodat svou nemovitost, nemít starosti se sháněním kupce a mít postaráno o právní servis. Chcete se proto obrátit na realitní kancelář a svěřit jí svou nemovitost. Jak ale poznat spolehlivou společnost, která toto vše zajistí, od těch nesolidních?

Reference realitní kanceláře

Poptejte se co nejvíce známých a zjistěte si, jaké mají zkušenosti s realitními kancelářemi či ještě lépe s konkrétními realitními makléři. Reference jsou to nejdůležitější. Poté si sedněte k počítači a pečlivě si prostudujte webové stránky doporučených společností. Nikam nespěchejte. Vaše nemovitost není rohlíkem v samoobsluze, proto výběr partnera pro její prodej by neměl být otázkou minut.
Web by měl být dostupné, přehledný a obsahovat zajímavou nabídku nemovitostí. Pokud společnost nevěnovala pozornost svému webu nebo dokonce žádný nemá, není rozhodně správnou volbou. Zadejte jméno společnosti, která Vás zaujala, do vyhledávače. Hledejte jakékoliv negativní reference a škrtejte ve svém seznamu.

Zavolejte makléřům a sjednejte si schůzku. Bude při prvním jednání chtít makléř ihned sepisovat exkluzivní smlouvu k prodeji Vaší nemovitosti? Bude tvrdit, že prodá nemovitost nejlépe? Bude pomlouvat konkurenci? Takový makléř není odborník. Prodej nemovitosti je závislý na aktuálním trhu a nikdy není možné tvrdit, že nemovitost se do měsíce na 100% prodá. To jsou jen sliby.

Malá realitní kancelář, nebo velká?

Často se setkáváme s domněnkou, že pouze největší realitní společnosti mohou poskytnout majitelům ten nejlepší servis a prodat nemovitost nejrychleji. Není to pravda. Menší společnosti si klientů obvykle více váží, jednáte se stále stejným makléřem a jednání je obvykle transparentnější. Ve větších společnostech se často pracovníci velmi střídají. Noví mladí makléři nemají dostatek zkušeností, jsou motivováni k náboru co nejvíce nemovitostí do nabídky společnosti, čímž mnohdy trpí kvalita práce. Celkově je proto jednání méně osobní a má bohužel často směřovat pouze k jednomu cíli - sepsání exkluzivní smlouvy k prodeji nemovitosti.

 

Smlouvy a právní servis


Realitní kancelář musí spolupracovat se zkušeným právníkem a disponovat osvědčenými smlouvami. To neznamená, že takové dokumenty bude kancelář používat zcela stejné beze změny několik let a jako do dotazníku do nich bude vepisovat jména účastníků. Každá nemovitost si vyžaduje jinou smlouvu. Smlouvy musí odpovídat dění a změnám na realitním trhu a odrážet proběhlá soudní rozhodnutí v oblasti nemovitostí.
Zeptejte se proto na jméno právníka, s nímž kancelář spolupracuje. Jestliže makléř není schopen odpovědět, buď kancelář s právníkem nespolupracuje – a to je špatně, nebo svou práci makléř vykonává povrchně a příliš krátce, že ještě s právníkem nespolupracoval – a to je samozřejmě špatně také.

 

Odhad ceny nemovitosti


Nechte si od makléře zpracovat jeho subjektivní odhad aktuální tržní ceny nemovitosti. Bude čísla bez přípravy rovnou házet od boku? Opět trefa vedle. Dobrý makléř Vám nabídne, že Vám po přípravě (!) poskytne svůj odhad nemovitosti. Takové služby je dobré využít při prodeji bytů, u nichž je vždy na trhu dostatek dalších k porovnání a vytvoření odhadu ceny.

V ostatních případech je vždy nejlepší mít k dispozici odhad tržní ceny od odborného odhadce – zkušený makléř Vám doporučí smluvního odhadce, s nímž spolupracuje, a často za režijní ceny. Určitě nelitujte cca tří tisíc za posudek od profesionála. Ten nejlépe určí aktuální tržní cenu nemovitosti, která se neustále mění. S posudkem je potom totiž možné pracovat dále – pokud potřebujete svou nemovitost prodat co nejrychleji, prodávejte za odhadní či nížší cenu. Pokud s prodejem nespěcháte, můžete zvolit cenu vyšší. V takovém případě je ale pravděpodobné, že kupce bude pro Vaši nemovitost bude hledat realitní kancelář déle.

 

Prezentace nemovitosti


Nebojte se zeptat, jakým způsobem bude realitní kancelář Vaši nemovitost nabízet. Samozřejmostí je prezentace na webu společnosti, která musí obsahovat popis nemovitosti (co, kde a za kolik se prodává, výměry, dispozice, vlastnictví, břemena, nastěhování, dostupnost…) a profesionální fotografie nemovitosti. Na těch záleží nejvíce. Jsou-li rozmazané, tmavé nebo z nich není patrné, co bylo fotografováno, není makléř příliš způsobilý prodávat nemovitosti.

Zeptejte se, s jakými realitními servery kancelář spolupracuje. Samozřejmostí by mělo být to, že kancelář inzeruje na největších realitních serverech. Ty jsou ověřené, úspěšné, ale samozřejmě také nejdražší. Pokud s nimi společnost nespolupracuje a spoléhá pouze na neplacenou inzerci, nesvědčí to o jejím dobrém finančním zázemí a od takového partnera je dobré držet se dál.

KODEX REALITY s.r.o. - Vaše kancelář pro reality Hradec Králové a okolí

Máte otázky? Obraťte se na nás, vše Vám rádi vysvětlíme.
info@kodex-reality.cz, tel. 775 574 444

 

KODEX REALITY s.r.o.

Machkova 587
500 11 Hradec Králové

budova Fomei
(+420) 737 346 412
info@kodex-reality.cz

Sledujte nás

Dokumenty ke stažení

Specifikace vybavení domů 2023