Dřevostavby a oheň

Vyhledávání v katalogu dřevostaveb - bungalovy, s podkrovím

Užitná plocha
- m2
Typ
Cena na klíč
-
Dispozice

Dřevostavby a oheň

Dřevostavby a jejich odolnost při požáru

Častou otázkou k vlastnostem dřevostaveb je, jak se stavba z velmi hořlavého materiálu, jakým je dřevo, chová při požáru. Součástí certifikace našeho stavebního systému je také požární zkouška prohořitelnosti. Testy prokázaly, že nebezpečnost dřevostaveb při požáru je pouze mýtus. Dřevostavba byla zkouškami označena jako požárně odolná a je prokázáno, že se v určitých parametrech dokonce chová lépe než zděná stavba. V čem vězí tento paradox?

Mýtus: dřevostavby a oheň

Dřevo v našem sendvičovém panelu není použito v čistě surovém stavu, ale speciálně upravené pro použití k těmto účelům. Vlastní dřevěné konstrukční prvky jsou v dřevostavbě opláštěny materiály, které jsou buď přímo považovány za nehořlavé nebo těžce hořlavé. Zkoušky i zkušenosti se skutečnými stavbami zasaženými požárem, prokazují, že požární odolnost dřevěných konstrukcí je podstatně vyšší, než by odpovídalo skutečnosti, že jde o hořlavou hmotu. Při hoření se na stěnách vytvoří tenká zuhelnatělá vrstva, která znemožňuje prostup kyslíku a tedy i další prohořívání.

Další výbornou prokázanou vlastností je předvídatelnost požáru u dřevostaveb. To významně ulehčuje podmínky při hašení. V těchto parametrech je dřevěná konstrukce často srovnávána s ocelovou. Ta se při vysokých teplotách hroutí a bortí zcela nepředvídatelně a náhle. Dřevo oproti tomu odhořívá postupně a i v případě částečného poškození ohněm je možné dřevěnné prvky a části dále používat.

KODEX REALITY s.r.o.

Machkova 587
500 11 Hradec Králové

budova Fomei
(+420) 737 346 412
info@kodex-reality.cz

Sledujte nás

Dokumenty ke stažení

Specifikace vybavení domů 2023